Dorpsvoorzieningen in Maarn en Maarsbergen

Voor een levendig Maarn en Maarsbergen met een eigen karakter en samenhang zijn goede voorzieningen voor de inwoners essentieel. Niet alleen nu, maar ook voor de komende decennia. 

Wij werken aan de vernieuwing van de dorpsvoorzieningen voor Maarn en Maarsbergen. Het dorpshuis, de sporthal, twee basisscholen, een kinderdagverblijf en nieuwe woningen krijgen een vernieuwde plek aan het Trompplein en Breeschotenlaan in Maarn.

We behouden het dorpshuis en de basisscholen De Meent en De Ladder op de huidige locaties en voegen kinderopvang en woningen toe. Op het Trompplein bouwen we een nieuwe multifunctionele accommodatie. Daarin komen het dorpshuis, een basisschool en kinderdagverblijf samen. Ook komen er verdeeld over 2 locaties 57 woningen bij.

Op locatie Trompplein worden 49 woningen toegevoegd en op de Breeschotenlaan 8 beneden-bovenwoningen. Daarnaast wordt op het Trompplein ook weer ruimte gegeven aan de moestuin en de jeu de boules banen. Want beide hebben een verbindende functie voor het hart van het dorp aan het Trompplein. De bestaande sporthal op het Trompplein is in 2025 gerenoveerd en verduurzaamd.

Plan Breeschotenlaan Maarn
Breeschotenlaan, Maarn
Plan Trompplein Maarn
Trompplein, Maarn

Actueel nieuws

  • Het college besloot op 9 december 2025 positief over het uitgewerkte stedenbouwkundig plan met beeldkwaliteitsplan voor de dorpsvoorzieningen op het Trompplein en aan de Breeschotenlaan in Maarn.
    Raadsvoorstel met bijbehorende besluitvormingsdocumenten
    De besluitvorming in de gemeenteraad is in januari 2026. De beeldvormende avond is op 15 januari. U kunt een reactie inspreken en een schriftelijke reactie sturen naar de griffie: postbusgriffie@heuvelrug.nl. Naar verwachting is de oordeelsvormingsavond op 26 januari en de besluitvormingsavond op 29 januari
  • Na de besluitvorming eind januari start het projectteam met de voorbereiding van de formele ruimtelijke planprocedure, de Buitenplanse Omgevingsplanactiviteit (BOPA). In dat proces worden de wettelijk verplichte onderzoeken uitgevoerd. Bewoners en belanghebbenden worden op de hoogte gebracht wanneer we deze procedure starten en waar de stukken geraadpleegd kunnen worden
  • Woensdagavond 5 november konden omwonenden, gebruikers van het dorpshuis en andere geïnteresseerden in dorpshuis De Twee Marken in gesprek over het voorkeursmodel voor het Trompplein en de Breeschotenlaan. We hebben teruggekoppeld hoe de reacties op de variantenstudie (gepresenteerd op 16 september) zijn meegenomen voor het Trompplein en de Breeschotenlaan en we lichtten de gemaakte keuzes en afwegingen per locatie toe. Daarnaast zijn we in gesprek gegaan over het concept beeldkwaliteitsplan met ideeën. De presentatie van de voorkeursmodellen en de informatiepanelen kunt u bekijken
  • Dinsdagavond 16 september konden omwonenden, gebruikers van het dorpshuis en andere geïnteresseerden in dorpshuis De Twee Marken in gesprek over een variantenstudie om te komen tot een uitgewerkt stedenbouwkundig plan voor het Trompplein en voor de Breeschotenlaan. De presentatie van de variantenstudie heeft 3 modellen voor het Trompplein en twee modellen voor de Breeschotenlaan. Ook zijn er per locatie informatiepanelen te bekijken.
  • Ontwerpbureau A&R10 heeft het programma van eisen voor het dorpshuis herijkt, met als doel om mogelijke veranderingen in behoeften van de vaste huurders en diverse kleine gebruikers van het dorpshuis in beeld te brengen, zodat IMOSS deze kan meenemen in het stedenbouwkundig kader. Op woensdag 9 juli 2025 zijn de uitkomsten tijdens een informatieavond teruggekoppeld aan de gebruikers
  • We hebben een globale meerjarenplanning opgesteld
  • Eind juli/begin juli 2025 vonden er huiskamergesprekken plaats met de omwonenden van het Trompplein en Breeschotenlaan. We gaven een toelichting op de stand van zaken en het komende proces. Ook bespraken we de zorgen die leven onder omwonenden

Wat eraan vooraf ging

Van september 2021 tot februari 2023 liep het co-creatietraject Doe Maarn Mee. Daarin werkten betrokken inwoners en organisaties samen met ons aan een plan voor de dorpsvoorzieningen. In november 2023 en juli 2024 nam de gemeenteraad besluiten die de kaders vormen voor de invulling van de locaties. De raad koos in november 2023 voor een alternatief scenario waarbij alle voorzieningen behouden worden op dezelfde locatie. Met uitzondering van de kinderopvang. Vervolgens is er in april 2024 een woningbehoefteonderzoek uitgevoerd. Mede op basis daarvan heeft de raad in juli 2024 het woningbouwprogramma voor beide locaties vastgesteld: 56 woningen verdeeld over de twee locaties met accent op één- tot tweehuishoudens, voor starters en senioren.

Aanmelden nieuwsbrief

We houden u graag op de hoogte van alle ontwikkelingen rondom dit project. Op deze projectpagina kunt u de meest recente informatie lezen. Daarnaast kunt u zich aanmelden voor onze nieuwsbrief. Zo blijft u automatisch op de hoogte van de voortgang en belangrijke mijlpalen.
 

Evaluatie co-creatietraject Doe Maan Mee

Co-creatie is een vergaande vorm van participatie. Dit was zowel voor ons als voor de deelnemers nieuw. Daarom is het belangrijk om terug te kijken naar wat goed ging en wat beter kan. Om hiervan te leren en toekomstige participatieprocessen te verbeteren, is door een onafhankelijk bureau een evaluatie gedaan: Evaluatie co-creatieproces Doe Maarn Mee. De evaluatie ging om het verzamelen van leerpunten via een combinatie van onderzoeksmethoden:

  • documentenanalyse
  • online peiling onder deelnemers
  • interviews met deelnemers, participatieadviseur en portefeuillehouder
  • een leersessie met ambtenaren en deelnemers en een sessie met de raad

Een belangrijke uitkomst van de evaluatie is het belang van helder verwachtingsmanagement. Denk hierbij aan duidelijkheid over wat ‘co-creatie’ precies is, wat dit vraagt van deelnemers, waar zij wel en niet over kunnen meedenken en de rol van de raad en het college hierin. Ook de beschikbaarheid van informatie en continuïteit van communicatie zijn belangrijke aandachtspunten.
 

Woningbehoefte

In april 2024 is het woningbehoefteonderzoek afgerond, waarin de behoefte aan verschillende soorten woningen in kaart is gebracht. Mede op basis van dit onderzoek heeft de raad in juli 2024 de woningbouwprogrammering voor beide locaties vastgesteld. De voorgenomen 56 woningen zijn met name bedoeld voor groepen die lastig een geschikte woning vinden, zoals jongeren, starters en senioren in een een- of twee persoonshuishouden.

Op de locatie Trompplein ligt de nadruk op levensloopbestendige woningen voor senioren, vanwege de nabijheid van voorzieningen. Daarnaast worden er zelfstandige studiowoningen voor jongeren gerealiseerd. Aan de Breeschotenlaan ligt de focus op woningen voor starters.

Eerdere participatie en besluitvorming

Van september 2021 tot februari 2023 liep het co-creatietraject Doe Maarn Mee. Inwoners, organisaties en verenigingen uit Maarn en Maarsbergen en medewerkers van de gemeente Utrechtse Heuvelrug werkten samen aan een plan waarin belangrijke voorzieningen en woningen een plek krijgen. Het resultaat van dit traject is gebundeld in het Masterplan, waarin drie verschillende scenario’s zijn beschreven. Meer informatie over het co-creatietraject vindt u op de pagina: https://www.heuvelrug.nl/masterplan.

Naar aanleiding van dit traject heeft de raad gevraagd om één van de voorgestelde scenario’s (scholen op Planetenbaan en sporthal en dorpshuis op Trompplein) én een alternatief scenario (alle voorzieningen behouden op de huidige locaties) verder te onderzoeken.

Vervolgens zijn diverse onderzoeken uitgevoerd en is op vier bewonersavonden in juni 2023 gevraagd om aanvullende adviezen. De raad heeft alle inbreng vanuit dit traject meegenomen in de besluitvorming en uiteindelijk gekozen voor het alternatieve scenario, waarin de voorzieningen (met uitzondering van de kinderopvang) op de huidige locatie blijven. Momenteel wordt het co-creatieproject geëvalueerd. De uitkomsten van deze evaluatie publiceren we op deze pagina.