Verbeelding Via Regia. Denkt u mee?
KalenderDatum:
Tijd: -

Weet u dat de Via Regia één van de oudste wegen van Nederland is? Straks komt deze historie weer tot leven langs de nieuwe doorfietsroute F225 tussen Utrecht Science Park en Veenendaal. De provincie Utrecht heeft opdracht verstrekt aan kunstenaar Martijn Linssen om de Via Regia op een bijzondere manier te verbeelden langs de route. We nodigen u van harte uit om woensdagavond 19 maart in het Cultuurhuis in Doorn (Kerkplein 2) uw historische kennis van het gebied te delen ter inspiratie voor de kunstenaar.
Via Regia
De oorsprong van de Via Regia of Koningsweg ligt in de tocht die de Utrechtse bisschop na 936 met enige regelmaat moest maken naar het keizerlijk paleis in Keulen. In natte seizoenen trok het reisgezelschap via de Utrechtse Heuvelrug over de bovenweg en in drogere seizoenen over de lager gelegen weg langs de dorpskernen. In de eeuwen die volgden, ontwikkelde het leven zich langs de Via Regia volop door met onder meer een tramlijn, (lokale) handel, uitspanningen en buitenverblijven in het omliggende landschap tot gevolg.
Doorfietsroute
Ondanks alle ontwikkelingen in meer dan duizend jaar zijn grote stukken van de route herkenbaar gebleven. De huidige N225 is uiteindelijk de hoofdweg geworden. Bijzonder is dat de oorspronkelijke route nu weer een nieuwe functie krijgt als doorfietsroute. Een onderdeel van een regionaal fietsnetwerk binnen de provincie dat inwoners helpt om vaker vlot, veilig en comfortabel te fietsen, ook over langere afstanden. Steeds meer inwoners doen dat ook. Met het besluit deze doorfietsroute te gaan maken, is ook afgesproken dat de provincie een kunstproject start langs de route om het verleden als Via Regia onder de aandacht te brengen. Het deel waar de Via Regia overlapt met de doorfietsroute ligt tussen Driebergen-Rijsenburg en Amerongen.
Verbeelding door kunstwerken
Langs de huidige fietsroute is de oorspronkelijke betekenis van de historische route nauwelijks zichtbaar. Daar komt verandering in met de verbeelding via de kunstwerken van Martijn Linssen. Hij ontwierp drie beelden die verschillende verhalen gaan vertellen over de vroege middeleeuwse periode van de Via Regia. De details en figuren van deze verhalen is hij nu aan het uitwerken. Daarvoor is hij naast zijn eigen onderzoek op zoek naar bijzondere weetjes en feiten uit deze periode uit de directe omgeving. Thema’s die een rol spelen in de ontwerpen zijn handel en macht, maar ook het vroegere dagelijks gebruik van de weg.
Programma woensdag 19 maart
De provincie Utrecht en de gemeente nodigen historische verenigingen en (amateur)historici en andere belangstellenden met belangstelling voor en kennis van de Via Regia uit aan deze avond deel te nemen.
Het programma is als volgt:
- 19.00 uur inloop
- 19.10 uur welkom en introductie verbeelding Via Regia
- 19.15 uur introductie Via Regia door Peter Weterings
- 19.35 uur introductie verbeelding door Martijn Linssen
- 19.45 uur uiteen in groepen met verschillende thema’s per tafel
- 20.15 uur plenair opbrengsten uitwisselen
- 20.45 uur afronding
Aanmelden
Aanmelden kan via het online aanmeldformulier van de provincie.